Wrzesień i październik 2011

Publikacja: Niedziela, 30 października 2011r.

Po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego w Zabajce, Lenka szybko wskoczyła do stałego trybu zajęć. Obecnie doszło do tego przedszkole, z którego wszyscy a w szczególności Lenka, jesteśmy bardzo zadowoleni oraz zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju – pedagog + logopeda.

W październiku Lenka odbyła okresową ocenę rozwoju przez lekarza ds. rehabilitacji. Pani dr była zadowolona z Lenki, z jej postępów. Kontynuujemy rehabilitację 2 razy w tygodniu metodą NDT Bobath, celem dalszego wzmacniania napięcia mięsni, poprawy koordynacji i kontroli postawy. Ponadto stała rehabilitacja jest wpisana na stałe w program terapeutyczny osób z zespołem Pradera-Williego.

Także w październiku odwiedziliśmy gabinet dentystyczny w Opolu, celem kontynuacji terapii fluorkowej. Co trzy miesiące stomatolog nakłada na Lenki ząbki specjalny preparat fluorkowy. Ma to wzmocnić ząbki i uchronić przed postępami próchnicy. Potwierdzamy skuteczność terapii, gdyż stan ząbków nie pogorszyć się od momentu wprowadzenia profilaktyki fluorkowej. I to nas bardzo cieszy bo ząbki osób z Zespołem Pradera – Williego są dużo słabsze, m.in. z powodu gęstej śliny. Do tego dochodzi codzienna dbałość o uzębienie i higienę jamy ustnej, przez dokładne szczotkowanie ząbków, najlepiej po każdym posiłku. Lenka już przyzwyczaiła się do szczoteczki (elektrycznej i manualnej), chociaż początki nie były zbyt łatwe. Jednak pasta póki co jest przez Lencie w dalszym ciągu zjadana.

Poza tym stałe wyjazdy i zajęcia: rehabilitacja / neurologopeda / psycholog / basen i obecnie przedszkole.

Wrzesień 2011

No i doczekaliśmy się. Dwa tygodnie turnusu rehabilitacyjnego Lenki (01-14.09.2011), minęło niesamowicie szybko, ale BAAARDZO pracowicie. Codzienne zajęcia terapii wielospecjalistycznej wymagały dużego wysiłku. Dzięki nim Lena poprawiała swoją sprawność psychoruchową, budowała mięśnie, jednocześnie spalając kalorie. Korzystała z licznych terapii (zaświadczenie z pobytu dostępne w dokumentacji medycznej):

  • codziennej kinezyterapii (z wykorzystaniem kombinezonów i różnego sprzętu rehabilitacyjnego), - ćwiczeń w „pająku”, - codziennej 30 minutowej hipoterapii
  • codziennej 30 minutowej terapii zajęciowej, - integracji sensorycznej, - terapii w wodzie, - terapii Cranio-Sacrale, - biomasażu, - terapii ręki, - logopedy, - muzykoterapii, - dogoterapii, -codzinnej magnetostymulacji,
  • codziennych naświetlań lampą Bioptron - zajęć metodą V. Sherborne. - ćwiczenia przy użyciu Rotoru Na turnusie przebywało pięcioro dzieci z Zespołem Pradera Willego: Lenka i Michasia w podobnym wieku, Julcia i Filip także rówieśnicy oraz Vaneska najstarsza dziewczynka. Bardzo się cieszę, że mieliśmy taką możliwość, wymiany doświadczeń, rozmowy o wspólnych problemach, żywieniu i problemach medycznych naszych pociech.

Problem ścisłej diety naszych dzieci był dla Ośrodka zrozumiały, dzieci dostawały posiłki w wersji light, zgodnie z wytycznymi rodziców. Odbyło się bez nerwów, bo każde dostawało to samo . Tak więc czekamy na efekty pobytu na turnusie . Obecnie Lenka samodzielnie chodzi, chodź jeszcze nie całkiem stabilnie. Cały czas pracujemy nad poprawą jej równowagi. W dalszym ciągu jeszcze nie wchodzi po schodach, ale i tego się doczekamy  2. Od razu po powrocie z Zabajki Lenka poszła do przedszkola, aby mogła przebywać w grupie rówieśników i rozwijać się społecznie. Jak dotychczas bardzo się cieszy idąc „do dzieci”. Przedszkole zapewniło posiłki z uwzględnieniem diety Lenki, więc zdecydowaliśmy się na ten krok, myślę, że z korzyścią dla Leny.

Od września Lenka wróciła do terapii w wodzie metodą Halliwick – zajęć na basenie, tym razem przenieśmy się na basen w Kietrzu, nowy, ładny, cieplutki , podążamy za naszymi terapeutami ze szkoły pływania http://hobbysport.net.pl/fizInWather.html Lenka zachwycona  i mama też...

Zapisaliśmy Lenkę na zajęcia z zakresu wczesnego Wspomagania Rozwoju, zgodnie z posiadaną Opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, zajęcia odbywać się będą w przedszkolu państwowym w Głubczycach z oddziałami integracyjnymi, do którego Lenka uczęszczać będzie w przyszłym roku. Zajęcia odbywać się będą 1-2 razy w tygodniu popołudniami, we dni w których nie będzie wyjazdów na rehabilitacje do Opola, jeszcze w trakcie ustaleń – o tym w przyszłym miesiącu.

Poza tym stałe wyjazdy i zajęcia: rehabilitacja / neurologopeda / psycholog.

Powrót do pamiętnika